malarstwo
o artystce   |   WYSTAWY   |   wydarzenia artystyczne   |   portrety   |   galeria - sprzedaż   |   galeria2   |   galeria3   |   galeria4   |   z prasy   |   multimedia   |   kontakt
    
MAGDALENA COM (pseudonim artystyczny) urodziła się w Katowicach.

Po ukończeniu Szkoły Podstawowej, kontynuowała naukę w Liceum Plastycznym w Rzeszowie. Następnie studiowała w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki (projektowanie przestrzenne, loga, projektowanie opakowań), uczelnię ukończyła w 1987 roku otrzymując dyplom i tytuł magistra sztuki. Kończąc studia zajęła sę projektowaniem plakatów, znaków firmowych, identyfikacją graficzną firm i otworzyła własną drukarnię.

Jednak po około 10 latach wróciła do malarstwa cyklem błękitnych aktów kobiecych. Obrazy z tego cyklu pokazała na I Targach Erotycznych w Zabrzu i w Bytomiu (1999 r.)

Natomiast w roku 2000 na wernisażu inaugurującym wystawę pt "Wiosna,kobiety...i malarstwo Magdaleny" artystka zaprezentowała swoje obrazy w bardzo niekonwencjonalny sposób, aby stworzyć niepowtarzalny nastrój połączyła wystawę aktów kobiecych z pokazem mody i romantycznym koncertem przy świecach.

Rok 2001 to ważne wydarzenie w twórczości malarki wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach, tu również autorka zadbała o nietypową oprawę artystyczną swojej wystawy.
Były modelki pozujące jej na co dzień, ubrane tylko w tiule, nastrojowa muzyka i pokaz tańców latyno-amerykańskich. Na obrazach oprócz pięknych nagich kobiet po raz pierwszy pojawiają się mężczyźni - piękni i silni ("Protest" "Akt mężczyzny"). Na wystawie w Muzeum Śląskim autorka pokazała również pary w obrazach "Pragnienie" i "Pożądanie". Wystawa była dużym wydarzeniem artystycznym.

W 2001 roku Magdalena pokazuje obraz "Pożądanie" także na wystawie z okazji "90-lecia Związku Polskich Artystów Plastyków" w BWA w Katowicach.

W obrazach z tego okresu twórczości dominują dwa kolory: niebieski i zieleń - ulubione kolory artystki. To kolory, które jak mówi: "leczą duszę i ciało" i są wynikiem wewnętrznej równowagi, radości życia i spokoju. Artystka lubi malować w świetle świec, więc nie potrzebuje światła dziennego, ponieważ jak często mówi: "kolory są we mnie" i wynikają z nastroju i tego co w tym momencie czuje.

Magdalena malując stworzyła własny słownik kolorów np. Niebieski i zielony to według autorki spokój, szczęście i wyciszenie, kolor czarny-przerażenie, strach, kolor purpurowy-złość ale też namiętność i seks, a np: kolor pomarańczowy to radość.

Bardzo ważne dla autorki są obrazy, które namalowała po 11 września 2001r należy do nich cykl "czarnych aktów", a wśród nich najważniejszy jest mały, ale pełen emocji obraz pt. "Groza" i akt "Dym", które powstały w nocy tuż po wstrząsających i tragicznych wydarzeniach w Nowym Jorku zaatakowanym przez terrorystów. Postacie kobiece na obrazach z tego cyklu są okaleczone, załamane jak na obrazie "Groza" płoną jak na obrazie "Dym" lub są skulone i przerażone. Obrazy te przeważnie są w kolorach: czarny, zimny jasny niebieski lub czerń i fiolet, co podkreśla dramatyzm tych chwil.

2001 rok to także wystawa w Polskim Radiu Katowice pt. "Jak rodziło się mniejsze zło" - czyli 13 grudnia 1981r w Polsce. Na wystawie związanej z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce, obrazem tytułowym jest akt silnego mężczyzny odwróconego plecami do widza włożony za kraty. To obraz "Protest" autorstwa Magdaleny.

W 2003 roku autorka pokazuje 12 małych aktów kobiecych na wystawie "ProGram 2003".
Obrazy podróżują po Polsce i Francji. 13 listopada zostają pokazane na wernisażu w "Galere Tristan Bernard" w Paryżu.

Marzec 2004 rok to wystawa aktów męskich i wernisaż połączony z publiczną sesją malarską zatytułowaną: "Akt mężczyzny na Dzień Kobiet". W czasie romantycznej kolacji przy świecach i muzyce (koncert gitarowy) Magdalena malowała akt mężczyzny. Tancerz pozujący do aktu najpierw malowniczo się rozebrał, potem pozował autorce w Restauracji Hotelu "Diament". Wernisaż i wystawa była gorąco komentowana przez przeciwników, zwolenników oraz media.

Natomiast w czerwcu 2004 roku miała miejsce wystawa i otwierający ją wernisaż pt. "Zmysłowa tancerka...pędzlem znanej malarki Magdaleny". Był to romantyczny i nieco pikantny wieczór, w czasie którego autorka namalowała tancerkę z klubu nocnego. Wieczór uświetnił koncert zespołu Filipińczyków. Namalowany w czasie wernisażu obraz (czerwono-purpurowo-pomarańczowy akt) przedstawia piękną ognistą kobietę leżącą na sofie - tak autorka pokazała tancerkę erotyczną. (Hotel "Diament" w Katowicach)

W październiku 2004 roku Magdalena rozpoczęła pracę nad cyklem aktów górniczych, chcąc pokazać piękno silnego ciała męskiego i równocześnie zaprotestować przeciw wykorzystywaniu górników, którzy za bardzo ciężką i niebezpieczną pracę otrzymują w Polsce bardzo niską płacę (ZUS jest b.wysoki!).
Powstało juz około 15 obrazów. Obrazy pokazują górników przebierających się przed pracą i kąpiących w łaźni po pracy. Kolorystyka tych obrazów zupełnie odbiega od dotychczas pokazanych postaci kobiecych i męskich. Pojawia się tu brąz, czerń i zimny błękit. Postacie i ciała mężczyzn są silne, ale i zmęczone pracą. Powstały obrazy; Cykl "Górnicy w łaźni" i "Błękitny akt". Mimo, iż górnicze akty nie zostały jeszcze pokazane publicznie, już wzbudziły duże zainteresowanie mediów, ponieważ poruszają bardzo gorący temat jakim jest na Śląsku górnictwo i jego problemy. Aktualnie autorka poszukuje pary: górnika z żoną, by zakończyć cykl górniczy i zorganizować wystawę.

Marzec 2007 rok to "Portret pięknej kobiety" namalowany przez Magdalenę w czasie uroczystego otwarcia Górnośląskiego Centrum Medycyny i Rehabilitacji "AMED" w Katowicach.

3-4 grudzień 2009 r. Teatr Śląski w Katowicach i pierwsza publiczna prezentacja obrazów
z cyklu "Górnicy w łaźni". Obrazy pokazano tylko szacownym gościom, którzy przybyli do
teatru na 2-dniowe uroczystości z okazji "Dnia Górnika".

9-16 maj 2010 r. w Silesia City Center w Katowicach na "Placu Śląskim" odbyła się zaaranżowana przez Magdalenę wystawa malarstwa z happeningiem, która była artystyczną prowokacją i odbiła się szerokim echem w śląskich mediach.

Magdalena oprócz aktów kobiecych i męskich często portretuje, bardzo lubi malować zwłaszcza dzieci.
o artystce
© copyright - MAGDALENA COM - 2002-2008 · design by www.dafresh.com  ·  0,025 ·  155158 / 782 / 41 / 790 / 13 / 12